Okuyorsunuz...
Genel

Myanmar (Burma)’ da Neler Oluyor?

İçinde bulunduğumuz şu Mübarek Ramazan ayında bile dünyada Müslümanlar katledilmeye devam ediyor.

Hemen yanıbaşımızdaki zalim Esed rejimi Müslüman halkı katletmeye devam ederken, bir kötü haberde Güneydoğu Asya’daki Myanmar (Burma)’dan geldi.

Myanmar’ın Arakan bölgesinde yaşayan binlerce Müslüman hunharca katledildi ve bölgede yaşayan 1.5 milyon Müslüman soykırım tehdidiyle karşı karşıya.

Sosyal medyada TRT yapımcısı Feridun Özdemir arkadaşımız aracılığı ile Türkiye ve Dünya gündeminin ilk sırasına yerleşen bu katliamla ilgili Türkiye Dışişleri ile İHH yardım vakfı çalışmalarını hızlandırdı.

Dün olayın Twitter da gündem olduğu saatlerde evvela Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk Arakan’da yaşanan vahşetin 5 farklı dilde haberinin yapılarak dünyaya servis edildiğini duyurdu.

Vahşetin hangi boyutta olduğunu belgeleyen haber ve fotoğraflar dünyaya yayılmaya başladı. Kendi kişisel siteme koyduğum haber ve görsellere dünyanın pek çok ülkesinden tıklanmalar olduğunu gördüm. Umarım dünyanın dikkati bu bölgelere kilitlenir!

İHH’nın hazırladığı Myanmar’daki Müslümanlarla ilgili raporda ilginç ayrıntılar var.

Rapora göre, Arakan’daki hak ihlallerinin geçmişi çok uzun yıllara dayanıyor. Son olaylarda 1.000’den fazla Müslüman hayatını kaybetmiş, 90.000’den fazla Müslüman da evsiz barksız kalmış.

Arakan’dan kaçan çok sayıda mülteci komşu ülke Bangladeş’teki kapmlara sığınmakta ancak buralardaki yaşam geleceğe dair umutlarını tüketmektedir. Bu kamplarda yaşayan 75 yaşındaki bir mültecinin yürek dağlayan şu sözleri durumun vehametini ortaya koyuyor: “Bizi bütün acılarımızdan kurtaracak olan ölümü bekliyoruz.”

Bangladeş sınırına sandallarla gelip orada Bangladeş askerlerinin yanında el açıp “Allah’ım bizi koru” diye feryad eden Müslümanlar’ı Bangladeş sandallarına bindirip zulüm ve katliam bölgesine tekrar gönderiyor ve dünya sadece seyrediyor!

Peki kimdir bu Arakanlılar? İHH’nın raporundan edindiğimiz şekliyle özetleyelim:

Bangladeş-Burma (Myanmar) sınırında kuzey-güney doğrultusunda 50.000 km2’lik bir yüzölçümü olan Arakan, köklü bir tarihi mirasa sahiptir.

İslam’ın Arakan’a ulaşması 8. yüzyılda Arap tüccarlar sayesinde olmuştur. Deniz ticaretinde önemli bir yere sahip olan Müslüman Araplar, Güney Asya, Güneydoğu Asya ve Uzak Doğu ile ticari ilişkiler geliştirmişler, Arakan’dan Sumatra Adası’na, Cava’ya kadar küçük ticaret şehirleri kurmuşlardır.

15. yüzyılın başında Kral Narameikla’nın İslamiyet’i seçmesinin ardından Arakan İslam Krallığı kurulmuş ve bu tarihten sonra İslamiyet bölgede hızla yayılmıştır.

1784 yılında başlayan İngiliz işgali sırasında Arakan’ın iki yerli halkı Rohingya Müslümanları ve Budist Rakhineler ciddi baskı ve zulüm görmüşlerdir. Bu dönemde Burmalılar’ın zulmünden kaçan binlerce Arakanlı ülkelerini terk ederek Hindistan’a göç etmek durumunda kalmıştır. 1826 yılında İngilizler’in bölgeye hakim olmalarının ardından Burma işgali sona ermiş ve Arakan’da 120 yılı aşkın sürecek olan İngiliz işgali başlamıştır.

Ve her zamanki senarya! İngilizler ve Fransızlar nereyi sömürdüyse orada zulüm, entrika ve katliamlar payitaht olmuştur. Arakan’da da aynen böyle olmuştur.

1826’da başlayan İngiliz işgalinin ardından Burma’yı işgalden kurtarma amacı güden Takin Partisi, Budist Rakinaları Müslüman Rohingyalar’a karşı kışkırtmaya başlamıştır. 1937 yılında İngiliz sömürge durumu korunarak Hindistan’dan ayrılan Burma’da Takinler yönetimdeki bütün gücü ele geçirmişlerdir. Müslümanlar’ın Budizm için büyük tehlike oldukları ve engellenmezlerse güçlenerek Budistleri yok edecekleri yönündeki propagandalarla halklar arasında düşmanlık tohumları atılmış ve Rakhineler Burma idaresi altında yaşamayı Müslümanlarla bir arada özgür olarak yaşamaya tercih etmişlerdir.

1942’de İngilizler’in çekilmesinin ardından bölgede yaşayan Hindistanlı ve Bangledeşli Müslümanlar’a yönelik ciddi saldırılar başlamıştır. 28 Mart 1942’de Minbya kasabasına bağlı Çanbilli köyündeki Müslümanlar’a saldıran Rakhineler, köydeki kadın, erkek ve çocukları kılıç ve mızraklarla katletmiştir. Kadınları tecavüz ettikten sonra vahşice öldüren Rakhineler, katliamın ardından bölgeyi yağmalamıştır.

Henüz yaraları sarıldı derken 1947’de Burmalılar tarafından tekrar saldırının hedefi olmuşlardır. Bu dönemde bazı Müslüman gruplar Burma Devleti’ne karşı silahlı mücadeleye girişmişler ancak başarılı olamamışlardır. Müslümanlar’ın biraz güçlendiği 1954 yılında ise Burma ordusu Muson operasyonu adını verdiği kanlı bir saldırı ile Müslüman güçlerini dağıtmıştır.

1962 askeri darbesine kadar saldırılar devam etmiş, darbe ile birlikte Müslümanlar iktisadi gücünü kaybetmişlerdir. Kışkırtma faaliyetleri de bu dönemde de artarak devam etmiştir.

1978 yılında ise hükümet “Kral Dragon Operasyonu” ile Müslümanlar’a gözdağı vererek Arakan’dan ayrılmalarını hedeflemiştir. Bu operasyon kapsamında da yüzbinlerce Arakanlı göçe zorlanmış, yüzlerce Müslüman hunharca katledilmiştir.

Hedef belli; Arakan’ın Budistleştirilmesi!

Bölgeden Müslümanlar’ın izini silmek ve bölgenin çehresini tamamen değiştirmek isteyen Myanmar yönetimi Kuzey Arakan’ın neredeyse her köşesine Budist tapınakları inşa etmeye başlamıştır.

1990 yılından günümüze kadar olan dönemde Müslümanlara yapılan baskılar sonucu yine yüzbinlerce Arakanlı, komşu Bangladeş’e mülteci olarak göç etmek zorunda kalmıştır. Müslüman köyler örnek yerleşim birimleri olarak düzenlenecekleri bahanesiyle boşaltılmış, ancak Müslümanlardan boşaltılan bu yerlere Budist Rakhineler yerleştirilmiştir.

Bu nasıl bir Budistlik anlayışıdır? Sizin olmayan kitabınızda insan katletmek nasıl bir felsefe ile izah edilir?

Yere göğe sığdıramadığınız Buda’nız size öldürmeyi, kan akıtmayı, katliam yapmayı mı emrediyor?

Halihazırda Arakan’da başlayan olaylar 3 Haziran 2012’de başkent Akyab’dan Maungdav şehrine gitmekte olan 10 Müslüman’ın Budist fanatiklerce katledilmesi ile başlamıştır. Yüzlerce Müslüman bu saldırıyı protesto etmek için Maungdav şehrindeki Merkez Camii’nde toplanmış, bu hareketi kendi varlıklarına tehdit olarak kabul eden Budist fanatikler ve Burma polisi Müslümanlar’a saldırmış ve çıkan çatışmada çok sayıda Müslüman yaralanmış ve şehit edilmiştir.

Burma polisi bu gösteriyi devlete karşı ayaklanma olarak nitelendirerek olaylara karışanların cezalandırılması emrini vermiştir. Suçluları barındırdıkları gerekçesiyle 300’ün üzerinde Müslüman köyü ile cami ve medreseler ateşe verilerek tamamen yakılmıştır.

Bağımsız insan hakları kuruluşlarına göre Haziran ayından bu yana bölgede yaklaşık 1.000 kişi katledilmiş, binlerce Müslüman evlerinden ve köylerinden sürülerek ormanlarda yaşamak zorunda bırakılmıştır.

Myanmar’da çok ciddi gelişmeler oluyor. Bölgede çok ciddi insani bir kriz vardır.

Ve öğreniyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak Myanmar (Burma) da bir büyükelçiliğimiz bile yok maalesef!

Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu elçilik açılması için çalışmaların başlatıldığını duyurdu. İnşallah bir an önce açılır ve Türkiye olarak bu kardeşlerimizin derdiyle daha yakından ilgileniriz!

Başbakanlık Baş Danışmanı İbrahim Kalın ise dün yazdığı twitter mesajında Dışişleri’nin devrede olduğunu ve katliamların durduğunu yazmış.

Arakan’da yaşanan gelişmeleri daha ayrıntılı öğrenmek isteyenler İHH’nın bu linkine tıklayıp gerekli bilgiyi edinebilirler. http://www.ihh.org.tr/uploads/2012/arakanraporu.pdf

Şu mübarek günlerde Rabbim tüm coğrafyalarda yapılan zulüm ve işkenceleri görüyor. O adîl sıfatı ile er ya da geç zalimlere büyük bir azab tattıracaktır. Zalimler için yaşasın Cehennem!

Bizler ülkemizde sıcak çorbalarla, envai çeşit nimetler eşliğinde iftar ediyoruz. Bir ekmek fırınının önünde 100 metrelik kuyruklarda bekleme pahasına da olsa sıcak pidenin kokusunu alabiliyor, ona ulaşabiliyoruz!

Ancak unutma! Dünya’nın bir başka ucunda #Arakandiyebiryervar !

Ancak unutma! Evi olmayan yüzbinlerce Müslüman kardeşin var!

Buradaki kardeşlerimiz için dua edelim hiç olmassa!

EY BÜYÜK ALLAH’IM! ŞU GÜZEL RAMAZAN’IN HÜRMETİNE FARKLI COĞRAFYALARDA ZULÜM GÖREN KARDEŞLERİMİZE YARDIMINI ESİRGEME! Amin.

Ramazan-ı Şerifiniz’i tebrik ediyor, sayinizin ve oruçlarınızın mebrûr olmasını niyaz ediyorum.

Hoşça bakın zatınıza!

Aydın Çakırtaş – Habername

www.twitter.com/aydincakirtas

www.aydincakirtas.com

ARAKAN İLE İLGİLİ SON GELİŞMELERİ A HABER’DE DEĞERLENDİRDİK:

http://www.ahaber.com.tr/webtv/videoizle/satir-arasi-2–25072012

MÜSLÜMANLAR BUDİST KAFİRLER TARAFINDAN DİRİ DİRİ YAKILIYOR!

This slideshow requires JavaScript.

About these ads

Tartışma

30 thoughts on “Myanmar (Burma)’ da Neler Oluyor?

 1. Hani bütün dinler ortak değerlere sahipti.Buda size içinizdeki vahşeti mi uyandırın dedi.Serebrenitza dan da beter.Bu dünya yaşanası yer değil aslında.Ufolar niye gelip bizle iletişime geçsin ki.Uğrayıp gidiyorlar işte.

  Posted by Nuran Özdil | 22 Temmuz 2012, 14:48
 2. uyan ey müslüman gafletden uyan! müslüman kardesin katlediliyor sen uyan uykundan uyan!

  Posted by Feden Alici | 23 Temmuz 2012, 10:13
 3. BENİM ELİMDEN BİR ŞEY GELMİYOR. ALLAH BU MAZLUMLARA YARDIM ETSİN. AMİN. MÜSELMAN ÜLKELER NEREDEDİRLER? NEDEN BİZİM MÜSELMANLAR SUSURLAR? AMA NE YAPSINLAR. KONUŞANIDA KATLİAM EDİYORLAR. ALLAH BİZ MÜSELMANLARA YARDIM ETSİN. AMİN. ALLAH KAFİRLERE LANET ETSİN. AMİN.

  Posted by Hacixanim | 23 Temmuz 2012, 15:57
 4. YA MUNTAKİM ALLAH BİZİ İNTİKAMINA MEMUR KIL. (AMİN)

  Posted by bora durgun | 23 Temmuz 2012, 16:57
 5. Rabbim sizin cezanızı hem bu dünyada hem ahirette versin….kalbim sıkıştı Allahım yardım et onlara…..âmin…

  Posted by Seren | 23 Temmuz 2012, 19:32
 6. Allah sabır versin. Bu olaylar bizi çok üzüyor. Amerikadan veya Avrupalı devletlerden birşey yapmalarını beklemiyoruz. Onlar karşılığında birşey almadan kıllarını kıpırdatmazlar. Petrol varsa, yer altı zenginlikleri vatsa ancak oralara barış ve huzur götürürler.

  Yıllardır batılı devletlerin ağzının içine bakmış zengin arap devletlerinden de birşey beklemiyoruz. Onlar altın kaplamalı saraylarında evlerinde rahatça uyusunlar.

  Bu kardeşlerimize tek yardım eden, seslerini duyan yine devletimiz olacaktır inşallah. Biz müslümanlar olarak duyarlı ve birbirimize bağlı olmalıyız. Dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimize her zaman yardım etmeliyiz.

  Posted by Deniz | 23 Temmuz 2012, 22:17
 7. sözlerin bittigi ve kalbin SIKISTIGI an diye bu kadar vahsete denir YÜCE RABBIM sen herseyi en iyi bilensin ve de hic bir mazlumun ahini yerde birakmassin. o zalimlerin özerine senin lanetin olsun ve iki cihanda asla huzur bulamasinlar, onlara en dogru cezayi sen verirsin sen herseye kadir olan ALLAH sin

  Posted by müzeyyen | 24 Temmuz 2012, 02:45
 8. Nisa Suresi Ayet 93

  وَمَن يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُّتَعَمِّدًا فَجَزَآؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا

  ”Ve men yaktul mu’minen muteammiden fe cezâuhu cehennemu hâliden fîhâ ve gadıballâhu aleyhi ve leanehu ve eadde lehu azâben azîmâ(azîmen)”

  ”Ve kim, bir mü’mini taammüden (kastederek) öldürürse, o takdirde onun cezası, içinde ebediyyen kalacağı cehennemdir ve Allah ona gazab etmiş ve ona lânet etmiştir. Ve (Allah), onun için “büyük azap” hazırlamıştır.”

  Bu aşağılık zavallılar Allah’ın ayetlerinden bile bi’haberler. Merak buyurmayın Yüce Allah C.C. bunların hesabını en şiddetli biçimde görecektir. Allah’ın Gazabı ve İntikamı bu aşağılık mahlukların üstüne olsun inşaallah.

  Posted by Doğan Balkaş | 24 Temmuz 2012, 14:05
 9. şu gavurların müslüman kardeşlerinizi katletmelerinimi izlicez yazıklar oısun haydi başbakanım mehdi için islamiyet için müslüman kardeşlerimizin sahipsiz olmadığını gösterin allah için

  Posted by orhan | 24 Temmuz 2012, 18:17
 10. İnsanlığın bittiği an işte bu ..

  http://www.kuzeyanadolugazetesi.com

  Posted by Fakir Yılmaz | 25 Temmuz 2012, 10:29
 11. Allahım yardım et …..

  Posted by ucan | 25 Temmuz 2012, 14:36
 12. Allah Bu mubarek Ramazan Ayının hürmetine yardım etsin .Resmen kabul edilemeyecek bir vahşet bu:(((((

  Posted by Deniz | 26 Temmuz 2012, 09:11
 13. Allahım senın kuluna kım bunu yapmaya cesaret edebılır yapanların yanında bıraktırtma herseyın hayırlısını dogrusunu senbılırsın benım ıstegım sana ınanmıyana bıle bunları yasattırma yarapbım sen affedıcısın ,kurtar kullanırını

  Posted by sinan | 26 Temmuz 2012, 18:53
 14. Rabbim yar ve yardımcıları olsun. Bütün Müslüman alemini onlar için dua etmeye davet ediyorum. Elimizden ne yazıkki başka birşey gelmiyor. Evde küçük bebeğimi her kucağıma alışımda ordaki bebekler aklıma geliyor. Lütfen yetkili kişiler bir an önce harekete geçsin. ve allah o zalimlerde vicdan versin

  Posted by düşünceli | 27 Temmuz 2012, 10:33
 15. thanks for sharing in the above information.http://www.kitsucesso.com

  Posted by Carolina | 27 Temmuz 2012, 20:10
 16. I respect your piece of function, appreciate it for all of the intriguing content material . 488506

  Posted by Homepage | 28 Temmuz 2012, 01:30
 17. “Aramızdan birileri köprü olmazsa, bu suların başını daha çok bekleriz..”
  Elimizden neden birşey gelmiyor anlamış değilim, hani Türkiye dünya ekonomisinde bilmem kaçıncı sıradaydı?? Hani dünya biz onay vermeden adım atamıyordu, bunların hepsi yalan..! Hani nerede Filistin? Afganistan? Suriye? Pakistan? Arakan? Kaldı ki dünyanın gözü önünde yapılan katliamları tv’den izler olduk, bizlere yazıklar olsun! N’oldu ey Müslüman ‘Mavi Marmara’dan sonra pek duyamaz olduk sesini, neredesin?? Korktun mu? Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın değil mi.. O yılan birgün senide sokar!

  Posted by kayıpsevgili | 28 Temmuz 2012, 03:52
 18. Gözlerime inanamıyorum, şu anda şokları yaşıyorum, böyle birşey olabilir mi ? Hiç ALLAH korkusu ,insan ısevgisi yok mu sizde.Siz ne biçim insansınız, bu nasıl bir dindir ?ALLAH’IM yardım et .Nerdesiniz ey insan hakları savunucuları, nerdesiniz ey dünya insanları.Hemen ve acilen herçeşit müdahale edilmeli.

  Posted by Şemsettin | 28 Temmuz 2012, 15:59
 19. please keep on posting such quality.http://www.casaemail.com.br

  Posted by Belinda | 06 Ağustos 2012, 11:01
 20. İnsanlarımız Facebook’larda gezmekten, pc basında okey oynamaktan, saçma sapan magazin haberleri okumaktan başka ne yapıyor? 22 tanecik yorum var şurada yazıklar olsun.

  Şu videoları izleyen bir insan dini ne olursa olsun acı hissetmez mi? İnsanlardan nefret ediyorum, nasıl yapabiliyorlar. Yüz yıllardır birbirlerini katlediyorlar. Dinler umurumda bile değil. Vicdanı olan insan bu vahşete dayanamaz, göz yaşı döker. Dünyanın her yerinde vahşet var, insanlar sapık, insanlar vicdansız. İnanamıyorum ve dayanamıyorum böyle şeyleri araştırdığımda. Benliğimden nefret ediyorum, insan olacağıma keşke insanların henüz adım basamadığı bir yerde bir ormanda bir böcek olsaymışım.

  Dini ne olursa olsun, kimliği ne olursa olsun masum insanlara haksızlık yapan, zulüm yapan, işkence eden her ademoğlu umarım yaptıkları işkencelerin sonsuza kadar devam eden bir zaman olgusunda, ve sonsuz kat daha fazla acısıyla ve o acıyı zaman diliminin en küçücük her parçasında en şiddetli şekilde yaşarlar. Ve umarım bunları yaşarken bir film izlermiş gibi kendi yaptıklarını da bir yandan izlerler. Sonsuz bir vicdan azabı ve pişmanlık içinde geri dönüşü olmayan bu döngüde çırpınırlar. Tek umudum bu.

  İnsanlar o kadar iğrenç varlıklar ki, o kadar bencil, hırslı, kıskanç ve öfkeliler ki. Bazen Allah inancımı bile kaybedecek gibi oluyorum. Bu kadar kusurlu ve aşağılık bir varlık nasıl yaratılabilinir. Dinlerin bütün kitaplarında hep zulümden, günahtan işkenceden, yola sokulmaya çalışan insanoğlundan bahsederler. İnsanoğlu en başından beri yoldan çıkmış zaten bunu düşününce. Tarih boyunca kana boyanan ırmaklar, savaşlar, katliamlar, haksızlıklar.

  Bugün rahat bir ülkede yaşıyoruz, ama düşünün iş yerinizde insanların hırsları için nasıl birbirlerinin kuyularını kazdığını, düşünün nasıl menfaatleri için birbirlerini satıp arkalarından konuştuklarını. Bu küçücük örnek, insanların yeryüzünde neden birbirlerine zulüm ettiğini açıklıyor. İnsanlar iflah olmaz, çünkü aşağılık varlıklardır. Biz israfız, biz belkide bir kobayız. Ye, iç, sıç ve seviş. İnsanlar bu işte.

  Umarım dünyadan bütün insanlığın izinin silineceği, tek bir insan bile kalmayacağı bir virus gelişir ve hepimiz ölürüz. İnsanlığın tarihide sonsuza kadar silinir. Amin.

  Posted by sadness | 09 Ağustos 2012, 10:51
 21. i love to hear your common sense strategies – especially the ones i share! lista de email lista de email lista de email lista de email lista de email

  Posted by lista de email | 10 Ağustos 2012, 02:47
 22. you’re a great professional for writing it, congrats. lista de email lista de email lista de email lista de email lista de email

  Posted by lista de email | 10 Ağustos 2012, 18:21
 23. Nasıl olabilir ya bu gerçekmi mumkunmu nasıl ya dini geçtim insan böcekleri bile incitmezken bu ne bu bir kıyamette biz mı anlamıyoruz bunları görüp te yüreği burkulmayan insan varmi ? Allahım herseyin en iyisini sen bilirsin ve muhakkak herkes hakettiğini bulacak elbet ama duydugumuz en son katliam olsun herkesin icine merhamet ver imanla doldur kalbimizi içimdeki yarattığın herseyin sevgisini daim et yarabbim

  Posted by Osge | 17 Ağustos 2012, 17:13
 24. found a lot of great points in this post, nice work. lista de email lista de email lista de email lista de email lista de email

  Posted by lista de email | 21 Ağustos 2012, 07:48
 25. Crimes to be MUSLIM! ** Suçları Müslüman olmak

  Posted by Süleyman | 23 Nisan 2013, 12:19
 26. alimler alimi pir ihsan diyorki! yeryüzündeki müslümanların tüm bu acıların çekmesinin sebebi ve çekeceklerinin sebebi biz dünya müslümanları olarak bir ve tek olan allahı ve muhhamet allehiselatu ve selamı doğru olarak tanıyamadığımızdandır, yani laillahe ilallah muhhameden resullulah

  Posted by hüseynime | 23 Temmuz 2013, 00:14
 27. insanlık dışı varlık bunlar canlı canlı insanı ateşe atmak ne demek çok yakındır mehdi nin gelmesi yakındır bunlar kıyamet alametleri cok yakında azapların en büyüğünü görecekler….. sabır ey müslüman kardeşim diyeceğim ama sabretmek ne mümkün….

  Posted by erdem | 26 Temmuz 2013, 17:50

Trackbacks/Pingbacks

 1. Geri bildirim: Aşağılıkların Müslüman Katliamı | Mobiltv.org - 23 Temmuz 2012

 2. Geri bildirim: Myanmar’ı görün… « Diverse Prospettive - 24 Temmuz 2012

 3. Geri bildirim: My Homepage - 26 Temmuz 2012

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Twitter Güncelleştirmeleri

 • туры харьков - египет 1 day ago
 • ееееее,море солнце пляж. крутоооооо 2 days ago
 • У одной подруга в Челябинске,а у меня давняя подруга в Магадане. 3 days ago
 • Только я могу доводить ее до слез И то, от смеха! 3 days ago
 • посоветуй фильм — вчера 'чат' 2010 года смотрела, мне безумно понравился #RT 3 days ago

Ziyaretçi Sayısı

 • 95,083 hits
Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 2.007 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: